Тепер за безкоштовний домен org.ua треба платити

Є в нашій країні такий прикол — продавати повітря чи робити платним те що було безкоштовним від самого створення.
Кілька днів тому отримав розсилку від реєстратора доменів, послугами котрого користуюсь, про актуалізацію доменів в зоні org.ua та перехід на новий протокол EPP.


Що таке EPP?
EPP — протокол обміну даними (запит-відповідь) між реєстратором доменів і адміністратором зони, а також універсальна технологія, що за кілька років стала дуже поширена. Суть у тому, що коли хтось замовляє домен у компанії — реєстратора, реєстратор відсилає запит на реєстрацію домену до реєстру за єдиним стандартом, отримає відповідь і бере з вас гроші за успішну реєстрацію. Порядок дій може бути інший і набагато складніший, я це розповів «на пальцях».


Трохи історії
Раніше домен в зоні ORG.UA, так само як і регіональні домени України (if.ua, uz.ua, ks.ua, rv.ua, od.ua та майже всі інші), можна було зареєструвати безкоштовно, просто надіславши e-mail з темою ADD ваш домен та ще деякими даними у тексті листа на спеціальну адресу. Після того приходила відповідь з кодом, треба було на неї відповісти і все — домен є.
Поступово, починаючи десь з 2009 року, регіональні домени почали робити платними, і на сьогодні майже всі перевели на EPP.
ORG.UA був останнім безкоштовним доменом, що міг бути зареєстрований простими людьми (я не кажу про gov.ua, edu.ua чи net.ua де потрібні документи що підтверджують право реєстрації у відповідному TLD).
Так, у багатьох виникали проблеми з реєстрацією внаслідок не дуже зрозумілих технічних лімітів, що існували кілька останніх років. Наприклад, неможливо було відправити заявку на домен з найбільш популярних e-mail сервісів, бо кількість заявок з одного домену на добу обмежили до трьох. Але не було проблем, що не можливо було вирішити: в Інтернет було опубліковано багато інструкцій, як зареєструвати домен на натрапивши на ці ліміти.
Тобто, не було жодних проблем для користувачів, але були проблеми для компаній-реєстраторів.


І що тепер?
У публічному домені org.ua з 15 листопада почнеться впровадження технології EPP (Extensible Provisioning Protocol) — сучасного і найбільш перспективного протоколу взаємодії реєстраторів з реєстром. 
Це сказано на оф.сайті. Фактично ж EPP передбачає участь компаній-реєстраторів доменних імен. Жоден реєстратор не буде працювати безкоштовно.
Більш того, за деякими даними, тепер адміністрація org.ua бере з реєстраторів гроші за реєстрацію доменів в цій зоні, тому навіть якщо б знайшовся такий реєстратор — він би не працював у збиток.
В той самий час, для приведення до єдиного стандарту EPP, був створений «Псевдореєстратор в ORG.UA» (ua.org_reg), до якого зараз належать всі домени, що не були переведені до реєстраторів.


Всі ці зміни, що вже були зроблені, позицінують як єдиний і безальтернативний варіант розвитку подій.
Необхідна і достатня умова існування безкоштовного домену org.ua на базі нового протоколу — це можливість реєструвати і адмініструвати домени безкоштовно через цього псевдореєстратора, як би він не називався. Таким чином всім буде добре — і реєстратори зможуть використовувати єдиний стандарт EPP, і домен залишиться безкоштовним. Чи важко зробити інтерфейс для користувачів-адміністраторів доменів? Питання риторичне. 
Насправді можна вигадати десятки різних варіантів впровадження нових технологій без руйнування старих. Замість цього, адміністрація вирішила зробити із найбільш популярного українського домену найменш популярний. Що ж, це їх право.
Зараз ціни для користувачів близько 60 гривень за подовження терміну дії домену на рік, і ніхто не береться прогнозувати, якими вони будуть далі. Адже делеговано більше 90 000 доменів, а це більше 5 мільйонів гривень прибутку на рік. Кількість реєстрацій нових доменів впаде до історичного мінімуму, бо нікому не потрібен домен 3 рівня майже за ціною домену 2 рівня. Багато існуючих сайтів просто будуть переведені на інші домени. Загалом, як і завжди, наші подивилися на північного сусіда і зробили те ж саме (я про введення плати за безкоштовні домени org.ru та net.ru десь у 2011 році).


Може хтось скаже що я забув повідомити про існування безкоштовного домену pp.ua чи ГСщя (UCoz). Не забув. Якщо домен org.ua є невід’ємною частиною українського домену, то pp.ua – це виключно приватна ініціатива зі своїми тарганами. Наприклад, вони порушують закон про захист персональних даних в WHOIS (закривши дані Admin, але відкривши дані Registrant, що є фактично копією Admin, і не надаючи можливості змінити налаштування приватності чи змінити вказану контактну інформацию, кожен може довідатись ПІБ, домашню адресу і телефон власника домену).
Але, як і інші приватні ініціативи, ніхто не дає гарантій щодо таких доменів. На початку листопада після багатьох років роботи закрився найбільший в світі безкоштовний домен co.cc, не повідомивши про це користувачів, у тому числі тих, хто оплачував свої домени. За цією ж самою схемою за останні роки припинили роботу і його аналоги – co.tv, cz.cc, eu.tv


Ще в вересні на офіційному сайті ТОВ Хостмайстер з'явилась новина із назвою "ORG.UA сохраняет стабильность и готовится к изменениям" в якій був анонсований перехід на EPP після того, як у суспільстві закінчиться шторм після оголошення результатів виборів. Чи не тому це відклали, щоб уникнути масових акцій, таких які були після спроби закриття EX.UA? 45 000 незадоволених власників доменів це, звісно, не Майдан, але все ж таки сила.


Хоча адміністрація org.ua та всього українського домену незмінно існувала при будь-якому уряді і не має жодного відношення до авторів гасла "Покращення життя вже сьогодні", це саме та фраза якою я бажаю завершити цей пост.

4 коментарі

Святослав Вишинський
У Чернівцях віднедавна платними стали й регіональні домени cv.ua — чи бува «покращення» не торкнулось і всіх інших регіональних зон (if.ua, te.ua, km.ua, lviv.ua, kiev.ua тощо)?
Ігор Гамаль
Так, «покращили» і їх…
Віталій Бреус
Саме так, тільки kiev та lviv вже давно, а всі інші кілька місяців тому. Щодо Тернополя не знаю, може ще не дійшло, якщо так то це не надовго…
John Smith
Є альтернатива — домен BZ.ua :)
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте